Seçimlerde Macron’a şok sonuçlar…

Fransa’da parlamento seçimlerinin ilk turunda aşırı sağcı Milliyetçi Cephe, yüzde 34’le birinci oldu. Bu durum Fransa Cumhurbaşkanı Macron’u zora soktu. Macron, 7 Temmuz’daki ikinci turun ardından, aşırı sağcı bir başbakan atamak zorunda kalabilir.

Avrupa Parlamentosu seçimlerinde ağır yenilgi alan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un yenilenme kararından sonra, parlamento seçimlerinin ilk turu yapıldı. Macron’un partisi olan liberal Rönesans, 2022’deki seçime göre 6 puandan fazla oy kaybetti ve yüzde 21 ile üçüncü sıraya geriledi.

Sol ittifak oyların yüzde 29’unu alırken, aşırı sağcı Le Pen’in partisi Milliyetçi Cephe (RN) ise yine oylarını artırdı ve yüzde 34 ile birinci parti oldu. Başbakanlık görevine Marine Le Pen’in getirilmesi bekleniyor.

AŞIRI SAĞ YİNE YÜKSELDİ

Pazar günü yapılan seçimlerde katılım oranı yüzde 59’larda kaldı. Bu oran bir önceki seçimlere göre daha fazla bir katılım demek.

Macron, erken seçim kararı alırken, Ulusal Meclis’teki merkezci kanadın sandalye sayısını artırmayı amaçlıyordu ama tam tersi sonuçlar çıktı.

İlk turda 577 sandalyeli meclisin 80 ile 90 üyesi belirleniyor. İkinci tur seçimler 7 Temmuz’da olacak ve bu seçimler öncesi partiler arası ittifak arayışları hızlandı.

GÖREV VE YETKİDE SIKINTI YAŞANACAK

Macron’un koltuğu tehlikede değil ama aşırı sağcı bir başbakan atamak zorunda kalırsa, yetkileri hayli sınırlanacak ve rahat hareket edemeyecek. Macron, ilk sonuçlardan sonra yaptığı açıklamada bu tehlikeyi görerek, “Meclisteki durum dikkate alınınca, ikinci tur seçimler için geniş, demokratik ve cumhuriyet bir ittifak kurmak gerekliliği doğdu“ diye konuştu.

LE PEN BAŞBAKAN OLABİLİR

İlk sonuçları göre Marine Le Pen’in aşırı sağcı partisi, mecliste çoğunluğu alma ve başbakanlığı elde etme şansını ciddi şekilde düşünüyor.

Diğer yandan, Yeşiller, Sosyalistler, Komünistler ve Sol Parti’den oluşan sol ittifak da, bir hükümet değişikliği umudu taşıyor.