Noam Chomsky hayatını kaybetti…

Modern dilbilimin öncüleri arasında yer alan dünyaca ünlü ABD’li akademisyen Noam Chomsky hayatını kaybetti.

Dünyada özellikle sol çevrelerde yakından takip edilen ABD’li dilbilimci Noam Chomsky, geçirdiği felç sonrası hastaneye kaldırılmıştı. 95 yaşındaki Chomsky hayatını kaybetti.

Eşi Valeria Chomsky, 95 yaşındaki akademisyenin geçen yıl haziran ayında felç geçirdiğini, konuşmakta ve sağ kolunu kullanmakta güçlük çektiğini açıklamıştı. 

Eşi, Chomsky’nin tedavisinin sürdüğünü, sürekli olarak nörolog, konuşma terapisti ve fizik tedavi uzmanlarıyla görüştüğünü aktarmış ve eşinin tedavisi için Sao Paulo’ya gittiklerini söylemişti.

NOAM CHOMSKY KİMDİR?

Chomsky, 7 Aralık 1928’de doğdu. Babası William Chomsky’nin izinden giden ve modern dilbilimin kurucularından biri olarak kabul edilen Chomsky, “evrensel gramer” teorisi ile tanındı. Dilbilim alanındaki öncü teorilerden biri olan bu teori, insanların doğuştan dil öğrenme yeteneğine sahip olduğunu ve dilbilgisinin temel yapı taşlarının evrensel olduğunu savunuyor.

Massachusetts Institute of Technology’de (MIT) profesör olarak uzun yıllar görev yapan Chomsky, politik yazıları ve eleştirileri ile de tanınır. Kapitalizm, emperyalizm, medya ve devlet politikaları üzerine yaptığı eleştirilerle bilinen Chomsky, medya ve propaganda teorileri üzerine önemli eserler üretti.