Joe Biden görevden alınabilir…

ABD, 5 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimleri öncesi Demokratların adayı Başkan Biden’ın sağlık durumunu konuşuyor. Demokrat Parti’de yeni bir başkan adayı belirlenmesi yönündeki çağrılar hızla yükselirken Biden, rakibi Trump’a karşı yerden yere vurulan canlı yayın performansıyla ilgili konuştu.

ABD’de 5 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimleri için yarışan Demokrat Partili Başkan Joe Biden’ın, Cumhuriyetçi rakibi Donald Trump ile ilk canlı yayın tartışmasındaki hali, partisinde paniğe yol açtı.

Sağlık durumu tartışma yaratan “ABD’nin en yaşlı Başkanı” Biden, ikinci kez adaylık için yaşı konusunda duyulan kaygıları giderecek bir performans sergileyememiş, program sonrasında yoğun eleştiriye maruz kalmıştı. 

BIDEN’IN GÖREVDEN ALINMASI İÇİN TASARI HAZIRLIĞI

Biden’ın adaylıktan çekilmesi gerektiği yönünde tartışmalar alevlenirken, ABD’de Temsilciler Meclisi üyesi Cumhuriyetçi Chip Roy, Başkan Yardımcısı Kamala Harris’e, “Anayasa’nın 25. Ek Maddesi’ni” kullanarak Başkan Joe Biden’ı görevden alma çağrısı yapması için tasarı hazırlığında olduğunu duyurdu. Roy sosyal medya hesabı X üzerinden yaptığı paylaşımda, Biden’ın “başkanlık görev ve yetkilerini başarılı şekilde yerine getiremediği” için görevden alınması gerektiği çağrısında bulunacağını belirtti.

Tasarının, Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisinde gündeme gelerek oylanması ve “evet” oyuyla geçmesi durumunda Harris’e, Biden’ın görevden alınması konusundaki cevabını Kongreye iletmesi için 24 saat süre tanıyacak. ABD Anayasası’nın 25. ek maddesi, bir ABD başkanının görevini yerine getiremeyeceğine kanaat getirilmesi durumunda, başkanın görevden alınarak yerine başkan yardımcısının geçici olarak görevi devralması sürecini düzenliyor. 

DEMOKRAT PARTİ’DE ŞOK

ABD basınında yer alan haberlere göre çok sayıda Demokrat da Biden’ın yerine başka bir adayın belirlenmesi gerektiğini düşünüyor. Son anketlere göre Biden’ın yarıştan çekilmesini isteyenlerin oranı yüzde 50’ye yakın.

Öte yandan kendisi yarışı bırakmadığı sürece Demokrat Parti’nin Biden’ın yerine başka bir adayı getirmesi neredeyse imkansız görünüyor. Tüm eyaletlerde başkanlık ön seçimleri tamamladı ve Demokrat Parti kurallarına göre Biden’ın ön seçimlerde kazandığı delegelerin, partinin 19-22 Ağustos’ta Chicago’da yapılacak ulusal kurultayında kendisini desteklemeye devam etmeleri gerekiyor.

ABD BAŞKANI GERİ ADIM ATMIYOR

Tartışmaların odağındaki ABD Başkanı ise eleştirilere Kuzey Carolina’da düzenlediği seçim kampanyasında yanıt vererek adaylıktan çekilmeyeceğini ilan etti. “Genç değilim ama ne yapmam gerektiğini biliyorum” diyen Biden, eskisi kadar rahat yürüyemediğinin, rahat konuşamadığının farkında olduğunu söyledi.

Yanlışla doğru arasındaki farkı ayırt edebildiğini belirten Biden, “Milyonlarca Amerikalı gibi, düştüğümde de kalkmayı biliyorum” ifadelerini kullandı. Ekonomiyi güçlendirmek ve dünyayı “Putin gibilere karşı korumak” konusunda da ne yapması gerektiğini bildiğini söyleyen Biden, “Eğer kalpten bu işi yapabileceğime inanmasaydım, tekrar aday olmazdım. Ancak risk çok büyük. Donald Trump; bu ülke, özgürlüğümüz ve demokrasi için gerçek bir tehdit” değerlendirmesinde bulundu.

Eski ABD Başkanı ve Cumhuriyetçi Parti adayı Trump ise, “Sorun Biden’ın yaşı değil, yetersizliği” dedi. Virginia’da düzenlediği seçim kampanyasında konuşan Trump, Biden’ın “ne yaptığını bilmediğini” söyledi.