Hastanelerde randevu sistemi değişiyor; Pazartesi başlıyor…

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı açıklamada ‘Artık onaylı randevu dönemi olacak. Randevulara onay verilecek, hasta bir gün önce öğrenecek. Gelinmeyen randevu sayısı 81 milyon. Randevu kapasitesinin yüzde 30’u kullanılamadı.’ dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamaları şöyle:

Sağlık sistemimiz sıradan bir sistem değil. Vatandaşlarına, sosyal güvenlik kapsamında bedelsiz sunabilen ender ülkelerden biriyiz. Sınırlı kaynakla sınırsız talebi karşılamaya çalışıyoruz. En büyük gücümüz sağlık çalışanlarımızdır. Onlara çabaları için teşekkür ediyorum.

Sosyal medya sağlıklı bilgi kaynağı değil. Sağlık koordinasyon kurulu yen dönemdeki en değerli organımızdır. Beyaz reform hekimlerin kamuya geçişi başta olmak üzere pek çok sonucu getirmiştir. Sağlıkta şiddet yasası sonucunda şiddet olayları önemli oranda azalmıştır.

UMKE Atak adını taşıyan yeni bir ekip kurduk. Koruyucu sağlık sistemine verilen önem arttı. Rapor reçete için çevrimiçi hizmet vermeye çalışıyoruz.

Evlilik öncesi SMA testi programı çerçevesinde 1 milyon 400 binden fazla çiftimizi taradık.

Kullanılar her 100 kutu ilacın 91’i artık ülkemizde üretiliyor.

Hedefimiz aşıların tamamının ülkemizde üretilmesi. 2028’de tüm aşılar yüzde yüz yerli olacak. Nadir hastalıklar için hücre ve gen hastanesi kuruyoruz. En güncel tedaviyi kendimiz geliştirerek uygulayacağız.

Sağlıkta istenilen sonucun temelde insan kaynağına bağlı olduğunu biliyoruz. Tıpta uzmanlık talebini artırarak 4 yıl sonra uzman hekim sayısını artmasını garanti altına almamızdır. Uzman hekim sayımız daha rahat hizmet verme seviyesine gelmiş olacak.

“ONAYLI RANDEVU DÖNEMİ PAZARTESİ BAŞLIYOR”

Pandemide randevu sistemini yaygın kullanmaya biz teşvik ettik. Tercih randevulu muayeneye kaldı.

23 milyon kişi aldığı randevulardan 3’te 1’ine gelmedi. Gelinmeyen randevu sayısı 81 milyon. Randevu kapasitesinin yüzde 30’u kullanılamadı.

Eskiden kamu hastaneleri denince anlaşılan ile bugün anlaşılan aynı değildir.

Sağlık hizmeti almayı kolaylaştıracak bir noktayı paylaşmak isterim: Bir altyapı kurduk. Sistem artık şöyle isleyecek. Ertesi gün randevusu olan her hastamıza bir gün önce randevulara onay verilecek. Onaylı randevu dönemi hayırlı olsun. Onaylı randevu dönemi pazartesi başlayacak. Hasta gelemeyeceği randevuyu iptal edecek. Bu yeni sistemden beklenen sonucu alacağımıza inanıyoruz.