Tokat’ta 5.6 büyüklüğünde deprem…

AFAD’dan yapılan açıklamada, Tokat’ın Sulusaray ilçesinde 5.99 kilometre derinliğinde 5.6 büyüklüğünde deprem meydana geldiği bildirildi. 

Sarsıntı Çorum Ordu, Kırşehir, Samsun, Kayseri, Ankara ve Kırşehir’den de hissedildi.

BAKAN YERLİKAYA: TÜM EKİPLERİMİZ SAHADA

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Tokat’ta meydana gelen deprem sonrası sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Tokat ili Sulusaray ilçesinde 5.6 büyüklüğünde meydana gelen depremde Tokat Valimiz, AFAD ve ilgili kurumlarımızın tüm ekipleri saha taramalarına başlamıştır. Gelişmeleri takip ediyoruz. Depremden etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Allah ülkemizi ve milletimizi afetlerden korusun” dedi.

“SAHA TARAMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Tokat’ta meydana gelen depreme ilişkin açıklama yaptı. Yılmaz, “Tokat’ın Sulusaray ilçesinde meydana gelen ve çevre illerden de hissedilen 5,6 büyüklüğündeki depremden etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. İlgili kurumlarımız saha tarama çalışmalarını sürdürüyor. Rabbim ülkemizi ve milletimizi her türlü afetten korusun” dedi.

“GEREKLİ ÇALIŞMALARA BAŞLADIK”

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Sulusaray ilçesi merkezli depremin ardından açıklama yaptı. Hatipoğlu, “Tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun diliyorum. Ekiplerimiz durum değerlendirmesi yapıyor. Gerekli çalışmalara başladık” şeklinde konuştu.

“BAZI EVLER YIKILDI”

Sulusaray Belediye Başkanı Davut Kılıç “Bu daha şiddetliydi. İnsanlarımız ayaktaydı gündüz olduğu için iyi atlattık. 2 adet camimizin minaresi yıkıldı. Buğdaylı köyünde evlerin yıkıldığı belirtiliyor. Araçlarımızı oraya yönlendirdik. İlçe merkezimizde yıkım yok. Her hangi bir yaralanma yok. Sahada ekiplerimiz dolaşıyor” dedi.

TOKAT DÜN GECE DE SALLANMIŞTI

AFAD verilerine göre, gece saat 01:06’da Tokat’ın Sulusaray ilçesinde 4.7, saat 02.35’te ise yine Sulusaray’da 4.1 büyüklüğünde deprem meydana gelmişti.

“MERKEZDE SIKINTI YOK”

Tokat Belediye Başkanı Mehmet Kemal Yazıcıoğlu “Merkezde de çok ciddi hissedildi. Olayı yakınen takip ediyoruz. Şehir merkezinde ciddi bir durum yok. Şu anda binalarda bir sıkıntı gözükmüyor. Sulusaray’da binalarda ufak tefek sıkıntıların olduğu belirtiliyor. Oraya doğru yoldayız” dedi.

YOZGAT’TA 2 KATLI EV YIKILDI

AFAD’dan yapılan son açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Tokat ilimizin Sulusaray ilçesinde saat 18.11’de meydana gelen 5.6 büyüklüğündeki deprem Tokat, Samsun, Yozgat, Çankırı ve Çorum illerimizde yoğun bir şekilde hissedilmiştir. An itibarıyla; Yozgat ilimizde 2 katlı bir ev ile Tokat ilimizin Sulusaray ilçesinde 5 ahırın etkilendiğine dair ihbarlar alınmış olup; ekiplerimizin saha tarama çalışmaları devam etmektedir. Etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi sunarız.Gelişmeleri takip ediyoruz.”

3.5 BÜYÜKLÜĞÜNDE BİR DEPREM DAHA OLDU

Tokat Sulusaray’da 5.6 büyüklüğündeki depremin ardından 3.5 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi. Yerin 7 kilometre derinliğinde meydana gelen deprem saat 18.31 sularında oldu.

“ÇALIŞMALARI ANLIK OLARAK DİKKATLE TAKİP EDİYORUZ”

T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki,”Tokat Sulusaray’da meydana gelen ve çevre illerden de hissedilen 5,6 büyüklüğündeki deprem nedeniyle vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. İl müdürlüğü ekiplerimizi ve ilgili birimlerimizi bölgeye yönlendirdik, sahada çalışmaları anlık olarak dikkatle takip ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

KAYSERİ VE AMASYA DA SALLANDI

Tokat’ın Sulusaray ilçesinde meydana gelen 5.6 büyüklüğündeki deprem Kayseri’de de hissedildi.  Tokat’ın Sulusaray ilçesinde meydana gelen 5,6 büyüklüğündeki deprem komşu il Amasya’da da hissedildi.