Tehlikeli virüs hızla yayılıyor…

Japonya’nın dört bir yanında hızla yayılan nadir ancak ölümcül bir bakteriyel enfeksiyon, uzmanları alarma geçirdi. Yetkililer, bu enfeksiyonun nedenlerini belirlemekte güçlük çekiyor ve durum giderek ciddileşiyor.

47 şehrin 45’inde görülen bu enfeksiyon, son derece ölümcül olduğu bilinen A grubu streptokok hastalığının en şiddetli formu olan streptokokal toksik şok sendromu (STSS) ile ilişkilendiriliyor.

Geçen yılın rekorlarını aşarak, 2024’teki vaka sayısının daha da artması bekleniyor. Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü (NIID), streptokokun şiddetli formlarının ardındaki mekanizmalar hakkında hala pek çok bilinmeyen faktör olduğunu belirtiyor ve bu faktörleri açıklamak için henüz erken olduğunu dile getiriyor.

Geçici rakamlara göre, geçen yıl 941 STSS vakası rapor edilirken, 2024’ün başlarında ise 378 yeni vaka kaydedildi. Enfeksiyon hızla Japonya’nın hemen hemen her köşesine yayılırken, endişeler de artıyor.

NIID’ye göre, yaşlı bireyler daha fazla risk altında, ancak A grubu streptokoklar 50 yaşın altındaki bireylerde daha fazla ölümle sonuçlanıyor. Özellikle Temmuz ve Aralık 2023 arasında tanı konulan 50 yaşın altındaki 65 kişiden yaklaşık üçte biri hayatını kaybetti.

Enfeksiyonun son derece bulaşıcı olması nedeniyle, bazı durumlarda özellikle 30 yaşın üzerindeki yetişkinlerde ciddi sağlık sorunlarına ve hatta ölüme neden olabiliyor. STSS vakalarının yaklaşık yüzde 30’u ölümcül seyrederken, durumun koronavirüs önlemlerinin gevşetilmesiyle ilişkili olduğu düşünülüyor.

Kovid-19’un ikinci sınıftan beşinci sınıfa düşürülmesi, yerel yetkililerin enfekte kişilere karşı kısıtlamaları uygulama yetkisini azalttı, bu da enfeksiyonların yayılma riskini artırdı.

STSS’nin semptomları arasında streptococcus pyogenes bakterisinin neden olduğu boğaz ağrısı, bademcik iltihabı, zatürre ve nadir durumlarda organ yetmezliği ve nekroz bulunuyor. Bu semptomlar özellikle yaşlı bireylerde soğuk algınlığına benzerlik gösterebilir, ancak ciddi vakalarda ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Durumun ciddiyeti ve yayılma hızı göz önüne alındığında, yetkililerin acilen etkili önlemler alması gerekiyor.