Rusya’da konser salonuna silahlı saldırı…

Rusya’nın başkenti Moskova’da konser salonunda silahlı saldırı meydana geldi. Saldırıda ölenlerin saysının 133 olduğu ve çok sayıda yaralı olduğu bildirildi.

Saldırının yapıldığı salonda yangın çıktı. Rusya Dışişleri Bakanlığı ise olayla ilgili “Tüm dünya Moskova’daki saldırıyı kınamalı” açıklamasını yaptı. Bakanlık, ABD’nin terör saldırısıyla ilgili bilgisi varsa Moskova’ya iletmesi gerektiğini de ifade etti.

Öte yandan Tass haber ajansı saldırının gerçekleştiği konser salonunun bulunduğu Crocus Belediye binasında patlama yaşandığını bildirdi.

RIA Novosti haber ajansı, savaş kıyafeti giymiş 4 kişinin makineli tüfeklerle ateş açtığını bildirdi. Saldırıyı gerçekleştiren 4 saldırganın olayın ardından kaçtıkları belirtildi.

Rus Federal Güvenlik Servisi’nden yapılan açıklamada ilk verilere göre konser salonuna düzenlenen terör saldırısında 133 kişinin öldüğü, 100’den fazla kişinin yaralandığı aktarıldı.

Olay yerine 70’ten fazla ambulans ve acil servis görevlisi sevk edilirken, başkent Moskova’da havalimanlarında güvenlik önlemlerinin artırıldığı bildirildi.

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin’den de ilk açıklama geldi. Büyük bir trajedinin yaşandığını söyleyen Sobyanin, hayatını kaybedenler için taziyelerini iletti.

Sobyanin hafta sonu Moskova’da tüm halka açık etkinliklerin de iptal edildiğini kaydetti.

Moskova Bölge Valisi Andrey Vorobyov da başkentte konser salonuna yapılan terör saldırısını ele almak için bir görev gücü kurduklarını duyurdu.

ABD, VATANDAŞLARINA 7 MART’TA UYARIDA BULUNMUŞTU!

Beyaz Saray’dan silahlı saldırı görüntülerinin korkutucu olduğu açıklanırken, Moskova’da yaşayan Amerikalıların bulundukları yerde kalmaları ifade edildi. ABD’nin Rusya Büyükelçiliği, 7 Mart’ta Moskova’daki vatandaşlarına konser alanları da dahil olmak üzere kalabalık alanlardan uzak durmaları uyarısında bulunmuştu.

BEYAZ SARAY’DAN AÇIKLAMA!

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı John Kirby, günlük basın brifinginde Rusya’nın başkenti Moskova’daki bir konser salonuna silahlı kişilerce yapılan saldırıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

John Kirby, olayın “korkunç bir silahlı saldırı” olduğunu ve saldırının kurbanlarına başsağlığı dilediklerini ancak olayla ilgili bir değerlendirme yapabilmek için henüz çok erken olduğunu söyledi.

RUSYA DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: “TÜM DÜNYA TOPLUMU, BU KORKUNÇ SUÇU KINAMAK ZORUNDADIR”

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Telegram hesabından saldırıyla ilgili açıklama yaptı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova konser salonuna silahlı kişilerce düzenlenen terör saldırısına ilişkin “Tüm dünya toplumu, bu korkunç suçu kınamak zorundadır.” ifadelerini kullandı.

Zaharova, dünyanın dört bir yanındaki vatandaşların, Crocus City Hall’de düzenlenen saldırıya ilişkin bakanlığa telefon ederek, başsağlığı dileğinde bulunduğunu belirtti.

Arayanların, “tüm insanlığın gözleri önünde gerçekleşen bu kanlı terör saldırısını güçlü bir şekilde kınayan ifadeler kullandığını” kaydeden Zaharova, kurbanları kurtarmak için çaba sarfedildiğini kaydetti.