Paşinyan dayak yemeye doymadı…

Fransa’nın verdiği gazla yüreklenen, yenilmeye doymayan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan yine Azerbaycanı tehdit etti. Paşinyan, 4 Azeri köyünün uzlaşı ile geri verilmemesi durumunda Azerbaycan’la yeniden savaşabileceklerini söyledi.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Ermenistan hükümetinin YouTube sayfasında yayımlanan bir videoda 1990’ların başından bu yana elinde tuttuğu dört Azeri köyünün uzlaşı ile geri verilmemesi durumunda komşu Azerbaycan’la savaşa girebileceklerini söyledi.

Azerbaycan, Ermenistan ile yürüttüğü sınır müzakerelerinde, Ermenistan işgali altında bulunan Bağanis Ayrım, Aşağı Eskipara, Heyrimli ve Kızılhacılı köylerinin şartsız olarak geri verilmesini talep ediyor. Söz konusu köyler Azerbaycan’ın Gazah iline bağlı olup, 1990-1992 yılları arasında Ermenistan’ın saldırıları sonucunda işgal edilmişti.

“BU HAFTA SONUNDA SAVAŞ ÇIKACAĞI ANLAMINA GELİYOR”

Rus devlet haber ajansı TASS tarafından yayınlanan videoda, köyler konusunda uzlaşma sağlanamamasının bazı sonuçları olacağı konusunda uyarıda bulunan Paşinyan, “Politikamız, savaşı önlemektir, savaşın başlamasına izin vermemeliyiz. Ermenistan, sınırların belirlenmesi ve çizilmesi konusunu Azerbaycan ile görüşmeyi reddederse bu durum savaşa yol açabilir. Artık ayağa kalkıp odadan çıkabilir ve sınırların belirlenmeyeceğini söyleyebilirim. Ancak bu, hafta sonu savaş çıkacağı anlamına geliyor ve bu savaşın sonunda ne olacağını iyi biliyorum. Daha sonra Cumhuriyet Meydanı’nda bir yerde buluştuğumuzda ‘Biz basit köylüleriz, hiçbir bilgimiz yoktu ama sen her şeyi biliyordun’ diyeceksiniz” ifadelerini kullandı.