Gazzeli balıkçıların kıtlıkla imtihanı…

İsrail saldırıları nedeniyle büyük bir gıda kıtlığıyla karşı karşıya kalan Gazzeli balıkçılar ölüm pahasına gıda sağlamak amacıyla sınırlı da olsa balık avlamaya çıkıyor.

İsrail’in karadan, denizden ve havadan şiddetli bombardımanına rağmen Gazze Şeridi’nde bazı balıkçılar, kendilerini ve çocuklarını geçindirecek bir şeyler bulma ümidiyle, canlarını tehlikeye atarak deniz kıyısına iniyor.

İsrail aylardır saldırılarını sürdürdüğü ve halkı zorla aç bıraktığı abluka altındaki Gazze Şeridi’nde Filistinlileri, yaşamın tüm temel ihtiyaçlarından mahrum bıraktı.

Balıkçılık mesleği Gazze Şeridi’ndeki binlerce ailenin temel geçim kaynağı olarak biliniyor. İsrail, Gazze’deki balıkçı teknelerinin sınırlarını yalnızca altı mil ile sınırlandırıyor. Filistinliler altı mili geçtiği esnada İsrail gemileri ve özel deniz kuvvetleri tarafından hedef alınıyor.

Son haftalarda balıkçılar, ailelerine ve uzun süredir devam eden İsrail saldırıları nedeniyle büyük bir gıda kıtlığıyla karşı karşıya kalan Gazze sakinlerine ölüm pahasına gıda sağlamak amacıyla sınırlı da olsa balık avlamaya çıkıyor.