Ertuğrul Doğan: Bir taraftarımız şerefsizce saldırıya uğradı…

Trabzonspor Başkanı Ertuğrul Doğan, düzenlediği basın toplantısında Fenerbahçe maçıyla ilgili yaptığı açıklamalarda “Türkiye’de ilk defa bir şey oldu, sahaya giren bir taraftar güvenlik güçleri tarafından etkisiz hale getirilmişken şerefsizce bir saldırıya uğradı” ifadesini kullandı.

Ertuğrul Doğan, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Ben Trabzonspor Kulübü Başkanı olarak şunu net söyleyeyim. Trabzonspor, yaşanan olaylar nedeniyle ceza almayı hak etmiştir. Adalet herkes için olacak. Sahaya girilmesi, yanlıştır. Ancak Türkiye’de daha önce birçok stadyumda sahaya su atıldı, sahaya binlerce taraftarın girdiği yerler oldu, stadyumların yakıldığı yerler oldu, polis arabaları ters çevirilip yakıldı. Bunları unutmamak lazım. Türkiye’de ilk defa bir şey oldu. Güvenlik güçleri tarafından etkisiz hale getirmişken sahaya giren bir taraftar şerefsizce saldırıya uğradı. Yerde yatan insanın kafasına vurmak delikanlılığa da insanlığa da sığmaz. Sahanın ortasındaki o taraftarın başına bir şey gelseydi. Biz ne diyecektik ailesine?”

Hakem kararlarının ortamı gerdiğini belirten Doğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İlk golden önce faul için VAR’ın devreye girmemesi, penaltıda kırmızı kartın verilmemesi, üçüncü golden önceki yine faulün verilmemesi… Bunun gibi şeyler gerçekten, bizim seyircimizi tahrik etmiştir. Bu doğrudur. Bu bizi de çok üzüyor. Şunu asla unutmamak lazım. Biz geldiğimiz günden beri adalet diyoruz, yıllardır adalet diyoruz. Kendi içimize de bakacağız. Sahada ne olursa olsun, seyircimiz ne kadar davasında haklı olursa olsun, ki haklıdır, hiçbir şekilde sahanın içerisine müdahale olmaması gerekiyordu. Trabzonspor camiası bu yapılanları asla unutulmayacak. TV’de şaklabanlık yapanları da, sosyal medyadaki klavye delikanlıları da unutmayacak. Tek tek hepsinin peşinden giderek hesabını soracak.

Çıkan olaylarla ilgili iki taraftarın tutuklanması ile ilgili de konuşan Ertuğrul Doğan “Merak ediyorum, Türkiye’nin neresinde, hangi şehrinde bugüne kadar sahaya giren biri herhangi bir darp olayına karışmadığı halde tutuklanmıştır? Adalet diyorsunuz, sesleniyorum. Bunun neresinde adalet var” dedi.

Fenerbahçe Yönetimi’yle aramızda hiçbir sıkıntı yoktur. Onlar bizi nasıl misafir ettiyse Trabzon misafirperverliğini göstermek istedik. Ali Bey, “Oğlumu Ertuğrul’a emanet ettim” dedi. Yarın benim de oğlum Galatasaray maçına gideceği zaman ben de Dursun Başkan’ı arayabilirim. Bunlar futbolda olan şeyler. Tüm bunları teker teker üzerine basarak söylemek istiyorum.

İlk maçta yapılan haksızlıklar, iki takım üzerine kurulan bir lig, iki takım üzerine oynanan bir oyun, bu mücadelenin Anadolu takımlarına yansıtılması… Trabzonspor, Anadolu’nun en büyük savunucusu olmuştur. Bu şehrin taraftarı da gençleri de futboldan anlamaktadır. Bu yaklaşım şehrimizi, bizi germektedir. VAR’daki sahtekarlar Galatasaray, Fenerbahçe maçları olduğunda 3-4 pozisyon geriye gidiyor. Bunları insanların görmediğini mi düşünüyorsunuz? Kimse bunları anlamıyor mu? Niye Trabzon’a geldiğinizde tepki görüyorsunuz? Hiç düşünmüyor musunuz?

Pazar günü bizim de istemediğimiz, sonuçlarını tasvip etmediğimiz bir maç oynandı. Biz geldiğimiz günden beri bu gerilen ortamın farkında olduğumuz için Fenerbahçe’yle olan ilişkilerimizi belli bir seviyede tuttuk. Fenerbahçeli yöneticilerin de ciddi katkısı oldu. Fenerbahçe Yönetim Kurulu bizi çok güzel misafir etmişti. Bir hakem katliamı ile karşı karşıya kalmıştık aslında. Trabzonspor’un hakları, VAR’da oturan eski bir hakem tarafından çalınmıştı. Bundan sonra Türkiye’de hakemlik yapamayacağını söylemiştik, hakemlik de yapamıyor. Bu işleri yapan herkesin sonu aynı olacaktır.